• TEFTİŞ SİSTEMİNİN NUR TOPU GİBİ BİR SORUNU (MU) OLDU
  TEFTİŞ SİSTEMİNİN NUR TOPU GİBİ BİR SORUNU (MU) OLDU
 • BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL
  BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL
 • 16. İL TEMSİLCİLER KURULU TOPLANDI
  16. İL TEMSİLCİLER KURULU TOPLANDI
 • XI. Uluslararası Eğitim Denetim Kongre Programı Yayınlandı
  XI. Uluslararası Eğitim Denetim Kongre Programı Yayınlandı
 • MEB den MÜFETTİŞLİK ATAMALARININ İPTALİNİ İSTEDİK
  MEB den MÜFETTİŞLİK ATAMALARININ İPTALİNİ İSTEDİK
 • BAKANLIK MAARİF MÜFETTİŞİ MÜLAKAT VE ATAMALARI İPTAL EDİLDİ
  BAKANLIK MAARİF MÜFETTİŞİ MÜLAKAT VE ATAMALARI İPTAL EDİLDİ
 • Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarız
  Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarız
 • MEB BakanYardımcısı Sayın İbrahim ER’e Ziyaret
  MEB BakanYardımcısı Sayın İbrahim ER’e Ziyaret
 • Basında TEM-SEN
  Basında TEM-SEN
 • Sayın Erkan AKÇAY’ı Ziyaret Ettik
  Sayın Erkan AKÇAY’ı Ziyaret Ettik
TEM-SEN 14. İl Temsilciler Kurulu Toplantısı Yapıldı.

TEM-SEN 14. Temsilciler Kurulu Toplantısı 31.Ekim 2017 tarihinde Antalya’da yapıldı. İl Temsilcilerimizin bir araya geldiği toplantıda açış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Nermin TAŞCIOĞLU konuşmasında

“TEM-SEN’in Değerli Temsilcileri  sizlerle 14. kez buluşmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyorum. 14.cü Temsilciler Kuruluna  Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.   Bu gelişinizle güç getirdiniz,enerji  getirdiniz umut getirdiniz. Sizler Ülkemizin  çeşitli illerinden buraya  gelmek için  inanarak  yola çıktınız, harekete geçtiniz, hamle yaptınız. Bu hareketin sonu asla boş olamaz. Olmayacakta. Biliniyor ki atılan taş mutlak surette yere düşer ve iz bırakır. Söz söylemek  ve iz bırakmak için burdasınız.  Uzaklardan gelmenin bir bedeli ve sonucu olacaktır. Bizler için mesafenin önemi yok, zira haklı bir dava için yollara düştük. Direncimizde inancımızın enerjisi yüklü. Haklılığımızın sesini yükselteceğiz,  dosta düşmana. Yılmadığımızı, pes etmeyeceğimizi haykıracağız haksızlıklara, hukuksuzluklara….

Temsilciler olarak,  bu 14. kez bir araya gelişimizdir. Bu gelişler boşa değildir. Bu gelişlerin çok önemli sonuçları görülmüştür. Belki de hiçbir sendikanın kısa sayılabilecek tarihinde bu kadar köklü değişikliklerin  yaşandığı görülmemiştir.  Köklü Yapısal değişikliğin yaşandığı başka bir meslek az görülür. İşte bütün bu başarılarda sizlerin aklı, enerjisi ve becerisi yatmaktadır.

Gelin birlikte  ‘Yakın  geçmişimize ‘ bir  bir göz atalım;

İlkokul Müfettişliği düzeyinde resmi yazılara konu olmuş, kadrosu dahi bulunmayan ve geçici görev statüsünde kullanılan bir yapı içinde kendimizi müfettiş zannederek  yurdun dört bir yanında iş yapıyorduk okullara, kurumlara giderek. Ülkemizde başka müfettişlerde vardı. Maaşları başkaydı. Ek göstergeleri farklı. Devlet Memurları Kanununda bizimkinden başka bir sayfada başka bir madde kapsamında ve başka hizmet sınıfında yer alıyorlardı.  Üstelik Bizim Bakanlığımızda da vardı bu müfettişlerden. İşte öyle bir ortamda  sizin kurduğunuz sendika TEM-SEN,  ortaya çıktı. İnançlıydı, kararlıydı, yılmadan korkmadan akıllı, planlı, projeli, bilimsel ve hukuksal yöntemlerle mücadeleye başladı. Bu ikilik niye sesini yükselti TEM-SEN. Peşpeşe yasa tasarıları geldi. Kadrolar alındı önce. Hizmet sınıfları birleştirildi. Ek göstergeler eşitlendi. Yetmedi tek çatı altında aynı adla birleştirme geldi ardından. Evet bazı maddi boyutlu farklar hala vardı ama süratle ortadan kaldırılma sürecine girilmişti.

Buraya kadar yapılan özete bakıldığında sanki bir masal  gibi, bir varmış bir yokmuş  gibi değil mi?İşte bütün bu masalın kahramanları sizlersiniz. Neden buraya koşup gelmenizin sonuçlarıdır bu gelişmeler.

Şimdi gelelelim içinde bulunduğumuz  duruma;

TEM-SEN’in, ta baştan belirlediği ve hiçbir şekilde vazgeçmediği,  Milli Eğitim Bakanlığında denetim birimlerinin tek çatı altında birleştirilmesi, doğrudan bakanlığa bağlı olması ve ülke düzeyinde belirlenecek çalışma bölgelerinde istihdam edilmesi şeklindeki hedefi  bugün Bakanlıkça kabul edilmiş, yasalaştırılarak uygulamaya konulmuştur. Bu TEM-SEN hedefinin,  gerçekçi, çağdaş ve bilimsel olduğunun kanıtı olarak tescillendiğini hep birlikte görmüş vaziyetteyiz.

Lakin;

Eğitimde kalitenin yükseltilmesi ile ülkenin daha çağdaş boyut elde edeceği kaygısı taşımayan Bakanlık Yetkililerinin akıldan, hukuktan ve vicdandan uzak çabaları ile kısıtlı kadro tahsisi cihetine giderek ihtiyaca cevap vermeyecek sayıda müfettiş alımına gittiğini, adil olmayan seçme yöntemleri ile müfettişlerini bölme girişimlerini hayretle dehşetle  gördük.  Aynı unvanla çalışan kadrodan bir kısmını alıp diğerlerini şahsa bağlı kadrolarla, yetki ve sorumlulukları da ellerinden alınarak meçhule terkedilmesi ihanetini yaşıyoruz.

Size sesleniyorum  eyyy Bakanlığın değerli  seçicileri;  Seçtiğiniz müfettişler arasında aynı dönem mezun arkadaşlarınız olabilir, hemşerileriniz olabilir, kendinize yakın beğendiğiniz değerli elamanlar da olabilir. Bunlara kıyak çekişleriniz güzel. Ya diğer meslektaşlarımız ne olacak. Sizin döneminizde okumamaları bir nakise mi? Sizin hemşeriniz ve arkadaşınız olmamaları bir noksanlık mı? Sizin arkadaşınız olmaması bir olumsuzluk mu oluyor? Onların içinde seçtikleriniz kadar değerli, çalışkan, yeterli,yetenekli olanlar yok mu?

Bu inanların hak ve hukukları sizi rahatsız etmiyor mu? Nasıl rahat uyuyabiliyorsunuz, yediklerinizi nasıl sindirebiliyorsunuz? Yarınlarda bunun hesabını nasıl vereceğinizi hesaba katıyor musunuz? Sizleri bu cehennemi hesaplaşma  ile  baş başa bırakarak,  yapılan akıl dışı uygulamanın öbür yüzüne bakalım.

Ömürleri denetim, rehberlik ve soruşturma yapmakla geçmiş ama tarafınızdan yeterli bulunmayan meslektaşlarımızın görev ve yetkilerinin ellerinden alınarak atıl bırakılmasının ülkemize, eğitimimize verdiği zararlara ne demeli? Soruşturma uzmanlarının soruşturma yetkilerinin  engellenerek bu görevin işleri eğitim ve eğitimi yönetmek olan ve doğal olarak  soruşturma işini bilmeyen okul müdürlerini kullanmanın nelere mal olduğunu biliyor musunuz? Eğitimin kalitesi hakkında bilgi sahibi olma kalitesinde bir makamı işgal ettiğinizi biliyoruz. Okul müdürlerinin eğitimin kalitesini yükseltme yönlü işbirliği yapma yerine, birbirleri hakkında soruşturma yaparak olması gereken işbirliği iplerinin koparıldığının farkında mısınız? Belki de değilsiniz.  Ama biz hatırlatalım. Bu uygulamalarınızla  Milletimize, Devletimize, insanlarımıza zarar verdiğinizi  söyleyelim ki sorumluluğumuzu yerine getirmiş olalım.

Değerli Temsilciler.

Maruz kaldığımız haksız, hukuksuz, akıl ve vicdan dışı uygulamaya seyirci mi kalacağız, kabullenecek ve kaderimize razı mı olacağız. Elbette hayır. Bir meslek grubu bölünmüş, bir kısmı ihya edilmiş, diğer kısmı mağdur edilmiştir.  Tarihinde eşine az rastlanır bir haksızlığa uğramış kesim olarak, tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele başlatmak zorundayız. Bu mücadele öyle çetin olacak ki, hakkımızı alıncaya kadar aralıksız devam edecek ve haksızlığa sebep olanlar bu hatalarını telafi edinceye kadar rahat yüzü görmeyecektir. Şurası iyi bilinmeli ki,  Bizler üzerimize zimmetlenen şahsa bağlı kadrolarla birlikte  ölüp gitmek istemiyoruz. Şu an bildiğimiz ve inandığımız bir gerçek var. Bu gerçek; yok olma ya da var olma mücadelesidir. Bütün mesele bundan ibarettir. Yok olup gidecek miyiz ya da hiç bir şey yapmadan beklemeye devam mı edeceğiz.

İşte bu gün buna cevap vermek için istişarede bulunacağız. Konumumuzu içinde bulunduğumuz şartlar çerçevesinde yeniden değerlendireceğiz.

TEM­-SEN, bilindiği gibi her türlü siyasi ve ideolojik kaygılardan uzak, tamamen mesleki amaçlarla kurulmuş tek örgütümüzdü. Bunun değerini bilenler yanında bilmeyenlerde oldu. Şahsi hesaplarla bu örgüte katılmayanlar olduğu gibi yolun yarısında ayrılanlar,  Başka örgütlere üye olarak alanda  tek güç olma yetkimizi zayıflatanlar , Kendi mesleki örgütünü yok etme mücadelesi verenlerimiz de  oldu.

Eğer;

Tam kadro  TEM-SEN de toplanabilseydik, başka örgütlere giderek bölünmeseydik. Güçlü yapımızı koruyabilseydik, şahsi küçük hesaplara pirim vermeseydik, bu meslekten olupta mesleğine ve meslektaşına şaşı bakanımız olmasaydı, arkadaşım olmadan ben bana bahşedilen farklı muameleyi kabul edemem diyebilseydik.  eminim MEB Denetim Yapılanmasının tek düzenleyici konumunda biz olurduk. Bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu şimdi çok daha iyi anlamış vaziyetteyiz. Keşke tüm meslektaşlarımız sizler gibi yuvalarında olmayı başarabilseydi. Sizleri saygı ile selamlıyorum. Mücadele azminiz , sabrınız ve onurunuz için  mücadelenizi selamlıyorum.

Yıllarca birlikte el ele, kol kola kader birliği yaparak hizmet veren meslektaşlarımızdan bir kısmının arkadaşlarını geride bırakarak kendini kurtardım diye bakanlara,  John Wooden’ in şu sözlerini havale etmekten kendimi alamıyorum. ‘ yetenekleriniz sizi zirveye taşıyabilir.Fakat zirvede kalmanızı sağlayacak olan şey kişiliğinizdir.’ Kalıcı olanda bu olsa gerek.

Oynanan oyunlardan bir tanesi de kadrosu olmadan bir kısım arkadaşlarımıza sınav kazanma hakkı verilmesidir. Tarihte böyle bir uygulama ne duyulmuş, ne görülmüştür. Bu uygulamada maksadın, yapılan uygulamaya yapılacak tepkiyi azaltmak, meslektaşların uyumunu bozmak ve zaman kazanmaktan başka bir  şey olmadığı kanaatındayız.  ‘İnsana yapılabilecek  en büyük kötülük; onu bir umudun içine hapsetmektir.’  Doğrusu umutların boşa çıkmasından korkmaktayız.

Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için kurulan tuzaklardan  en önemlisi de  meslektaşlarımızın mesleğinin elinden alınarak Eğitim uzmanına  dönüştürme girişimi idi. Bununla ilgili Kanun tasarısı hazırlanmıştı. Bildiğiniz gibi sendikamızın gece gündüz demeden TBMM de yürüttüğü yoğun mücadele sonunda bu girişim önlenmişti. O gün bu tasarı önlenmemiş olsaydı belki bu gün mücadele etme hakkımız dahi kalmayacaktı.

TEM-SEN  Genel Merkezi olarak mücadelemizi hukuki zeminde tereddütsüz ve eksiksiz yürütüyoruz. halen sonuçlanmamış davalarımız  vardır.

Siyasi zeminde ise hükümet kanadı ile aralıksız istişare halindeyiz.  TBMM de  diğer siyasi  partilerle de sıkı görüşme ve takip te bulunuyoruz. Yani Hukuk ve siyasi alanda aralıksız  olarak devam ediyor çalışma ve çabalarımız.

Bugün burada yapacağımız istişarelerin ,TEM-SEN Genel Merkezinin izleyeceği politikalara yön vermek, destek vermek gibi çok önemli bir işlevi yerine getireceğinin  beklentisi  ve bilinci içindeyiz.

Sizlerin görüş ve düşüncelerini almak için sözü sizlere bırakıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Temsilcilerimiz görüş ve düşüncelerini paylaştıktan sonra alınan kararlar sonrasında toplantı sona erdi.

 Yukarı Geri Ana Sayfa