Haberler

Yazarlarımız

Image

TEMSEN 'li Olmak

Genel Başkan İlhami SARIÇAM
Image
Image

Sivil Toplum Örgütü Olarak TEM-SEN

Genel Sekreter Osman ŞAHİN

Basın Açıklamaları

Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları

EĞİTİM EĞLENCE DEĞİLDİR


Öğrencilerin ilgilerini çekebilmek ve eğitim öğretimi eğlenceli hale getirmek için son yıllarda o kadar çaba sarf ediliyor ki çocuklar artık eğitim öğretimi bir eğlence olarak algılamaya başladılar.

Yeni öğrendiği bilgileri pekiştirmesi için öğretmeni tarafından verilen alıştırma ödevini yapmak istemeyen çocuğa bunun sebebini sorduğumda “Yapmak istemiyorum çünkü eğlenceli değil” demişti. Değişik zamanlarda farklı çocukların bu cümleyi kurduğuna tanık oldum. 

Yapılan hata tam da çocukların kurduğu bu cümlede gözler önüne seriliyor. Örneğin bir saymayı öğretmek için sınıfta çeşit çeşit eğlenceli yöntemler kullanılan süreçten sonra normal bir sayma işlemi çocuk için çok sıkıcı geliyor ve çocuk bunu yapmak istemiyor. Nedenini soruyorsunuz. Cevap hazır: “Eğlenceli değil”. 

Terimleri, kavramları çeşit çeşit eğlenceyle öğrenen çocuk, deftere bunların yazılması istendiğinde yazmak istemiyor. Nedenini soruyorsunuz. Cevap hazır: “Eğlenceli değil”

Çocukların kafasında eğlencesiz bir öğrenme de olabileceği algısı yok. Her şeyi eğlenerek öğrenmeye alışan çocuklara, bir kitaptan okuyarak veya araştırarak yeni şeyler öğrenmek veya öğrendiği bilgileri pekiştirecek eğlencesiz alıştırmalar yapmak çok sıkıcı geliyor. Çocuklar bu tür çalışmalara hiç yanaşmıyorlar. 

Bu gözlemlerim sonucunda eğitimin eğlenceli hale getirilmesi hususunda gerekli olan dozun aşıldığını düşünmeye başladım. Anasınıfı ve ilkokulda sürekli eğlenerek öğrenen çocuklar ileriki sınıflarda derslerde çok sıkılıyorlar. Dikkatlerini derse veremiyorlar. Kendi başlarına eğlencesiz bir öğrenme etkinliğini yapmada zorlanıyorlar. 

Her şeyi eğlendirerek öğrettiğimiz çocukların önüne birkaç yıl sonra onlarca LGS sorusu koyup bunları çöz dediğinizde; çalışma çocuk için tam bir işkenceye dönüşüyor. 

Değerli öğretmenlerim, 

Özellikle küçük yaşlardaki çocukların derse ilgilerini çekebilmek ve dikkat sürelerini artırmak için zengin yöntemler kullanarak çocukları sıkmadan zaman zaman eğlendirerek ders işlemek elbette doğru bir yaklaşımdır. Ancak öğretilmesi gereken her şeyin bir oyuna dönüştürülerek öğretilmesi yanlıştır. 

Çocuğun öğrenme işinin ciddiyetini kavraması ve öğrenmeyi bir eğlence olarak görmemesi gerekir. Bunun için eğlenceli öğretim yöntem ve tekniklerin yanı sıra zaman zaman eğlenceli olmayan yöntem ve teknikler de kullanmalısınız. Hatta bazı konuları özellikle eğlenceli olmayan yöntemlerle öğretme yoluna gitmelisiniz.. 

Özellikle kendi başlarına öğrenme, bilgilerini pekiştirme konusunda çocuklara yeterlilik kazandırmalısınız. Öğrenme işinin ciddiyetini çocuklara hissettirmelisiniz

Eğitim eğlenceli olabilir ama eğlence değildir. 

Doğan CEYLAN

Eğitim Müfettişi

 

 

 

image

Öğrenme Ortamları

Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları

Güncel Haberler

Millî Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen "Gelişim ve Öğrenmenin Değerlendirmesi Üzerine Öğretmen Eğitimi" projesi kapsamında yaklaşık 190 bin öğretmene ulaşıldı. "Her çocuğu ...

Yayımladığı mesajda Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bartınlı hemşehrilerimize, ...

Vefat Edenler

Merhum Himmet ÇAYLI, 01.04.1958 Isparta Gönen doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Gönen de tamamlayıp Gönen Öğretmen Okulundan 1976 yılında mezun olup ilk görev yeri Aydın ili Söke ilçesine ilkokul ...

Yayınlar

TPL_BACKTOTOP