Haberler

Yazarlarımız

Image

TEMSEN 'li Olmak

Genel Başkan İlhami SARIÇAM
Image
Image

Sivil Toplum Örgütü Olarak TEM-SEN

Genel Sekreter Osman ŞAHİN

Basın Açıklamaları

Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları

       Sayın Bakanım, Kıymetli Vekilim ve Saygıdeğer Başkanım

Bakanlığımızın 4 Nisan 2022 tarihinde duyurusuna çıktığı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı sınavına büyük özveri ve gayretle çalışarak 26 Haziran tarihindeki yazılı sınavdan ve 15-26 Ağustos tarihleri arasındaki sözlü sınavdan başarılı olarak her birimiz 14 Kasım tarihinde açıklanan atama sonuçlarıyla yurdun dört bir yanına ataması yapılan 333 eğitim müfettiş yardımcısından biriyim. 

Eğitim öğretim faaliyetlerinin içerisinde rehberlik, teftiş, inceleme ve soruşturma gibi büyük sorumluluğu olan Eğitim Müfettişlerini 1 Mart 2022 tarihinde tekrar hayata geçirdiğiniz Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle sizlere minnettarız. Çünkü her ne kadar bu mesleğe fiili anlamda daha adım atmamış olsak da, sahada aktif çalışan öğretmenler olarak 2012 yılından beri okullarımızdaki teftişten yoksun bir sistemle eğitim/öğretimde çok büyük bir boşluk oluştuğunu görüyorduk. Yönetmeliğin revize edilmesi ve yapılan bu atama sahadaki bu boşluğu nispeten dolduracağı kanaatindeyiz. Fakat bu yönetmeliği icra edecek olan biz eğitim müfettiş yardımcıları için sınav tarihi itibariyle MEB’de 750 kişilik kadro açıldığında sınava girmek için yaklaşık 90 ile 100 bin öğretmen şartları sağlıyorken sınav başvurusu yapan 4 bin, sınava giren ise yaklaşık 3 bin öğretmen olmuştur. Mülâkatta elenen ve yedekler çıkarıldığında geriye yaklaşık 333 kişi kaldığımızı öğrenmiş bulunmaktayız. Başvuru şartlarını sağlayan ve sınava giren öğretmen sayısında bu kadar büyük bir fark olmasının sebebi ise mesleğin zorlukları ve özlük haklarından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Biz Eğitim Müfettiş Yardımcıları mesleğin zorluklarını göze alarak ülkemize daha çok hizmet etmek ve yararlı olmak adına idealist duygularla Edirne’den Kars’a kadar bayrağımızın dalgalandığı her karışta bu göreve talip olduk. Yüreğimizde vatanperver duygular ile bu göreve talip olmuşken, bizleri ise en fazla mesleğimizin özlük ve mali hakları düşündürmektedir. 

Kararnamelerimizi beklediğimiz bu sürecin arifesinde keskin bir virajı dönerken karar alma noktasında her birimiz aynı zamanda ailelerimizi ve çocuklarımızı da düşünmek durumundayız. Zira hepimiz öğretmen olarak maaş, ek ders, yüksek lisans tazminatı, DYK, egzersizler, sınav görevleri, belletmenlik vb ek gelirlerin yanında kariyer basamakları sınavıyla alınacak uzman öğretmenlik tazminatı ile 2023 yılında hatırı sayılır bir gelirimiz (18.000) olacakken mevcut bir eğitim müfettiş yardımcısının 11.800 TL gibi bir gelirle başlayacak olması kariyerimizdeki ilerleme ihtiyacını ve mesleki heyecanı maalesef geçim kaygısına dönüştürmüştür. Denetleyenin denetlenenden daha düşük özlük haklarına sahip olduğu bu travmatik durum maalesef atamaya hak kazanan biz Eğitim Müfettiş Yardımcılarını mesleğe başlama konusunda tereddütte düşürmektedir. 

Eğitim Müfettiş Yardımcıları, ülkemizde diğer müfettişlerde olduğu gibi aynı şartlarda işe alınmakta ve eğitim süreçlerinden geçmesine rağmen Anadolu’da karış karış gezecek olan bizler maalesef diğer müfettişler içerisinde en düşük özlük haklarına sahip kesimi oluşturuyoruz. Durum böyleyken biz Eğitim Müfettiş Yardımcılarının göreve başlama isteğini, mesleki heyecanını, çalışma azmini ve performanslarını sizlerin takdirine bırakıyoruz. 

Eğitim Müfettiş Yardımcılarının özlük ve mali haklarının anayasamızda “eşit işe eşit ücret” ilkesi doğrultusunda diğer taşra müfettişlerinin (Büyükşehir Belediyesi Müfettişleri) emsal hakları gözetilerek çalışma yapılması zaruri bir hâl almışken, göreve başlama konusunda tereddütler yaşadığımız bu sürecin arifesinde yasal düzenlemelerin yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Eğitim Müfettiş Yardımcıları

Aralık-2022

image

Öğrenme Ortamları

Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları
Öğrenme Ortamları

Güncel Haberler

Millî Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen "Gelişim ve Öğrenmenin Değerlendirmesi Üzerine Öğretmen Eğitimi" projesi kapsamında yaklaşık 190 bin öğretmene ulaşıldı. "Her çocuğu ...

Yayımladığı mesajda Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bartınlı hemşehrilerimize, ...

Vefat Edenler

Merhum Himmet ÇAYLI, 01.04.1958 Isparta Gönen doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Gönen de tamamlayıp Gönen Öğretmen Okulundan 1976 yılında mezun olup ilk görev yeri Aydın ili Söke ilçesine ilkokul ...

Yayınlar

TPL_BACKTOTOP