• TEFTİŞ SİSTEMİNİN NUR TOPU GİBİ BİR SORUNU (MU) OLDU
  TEFTİŞ SİSTEMİNİN NUR TOPU GİBİ BİR SORUNU (MU) OLDU
 • BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL
  BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL
 • 16. İL TEMSİLCİLER KURULU TOPLANDI
  16. İL TEMSİLCİLER KURULU TOPLANDI
 • XI. Uluslararası Eğitim Denetim Kongre Programı Yayınlandı
  XI. Uluslararası Eğitim Denetim Kongre Programı Yayınlandı
 • MEB den MÜFETTİŞLİK ATAMALARININ İPTALİNİ İSTEDİK
  MEB den MÜFETTİŞLİK ATAMALARININ İPTALİNİ İSTEDİK
 • BAKANLIK MAARİF MÜFETTİŞİ MÜLAKAT VE ATAMALARI İPTAL EDİLDİ
  BAKANLIK MAARİF MÜFETTİŞİ MÜLAKAT VE ATAMALARI İPTAL EDİLDİ
 • Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarız
  Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarız
 • MEB BakanYardımcısı Sayın İbrahim ER’e Ziyaret
  MEB BakanYardımcısı Sayın İbrahim ER’e Ziyaret
 • Basında TEM-SEN
  Basında TEM-SEN
 • Sayın Erkan AKÇAY’ı Ziyaret Ettik
  Sayın Erkan AKÇAY’ı Ziyaret Ettik
BASIN AÇIKLAMASI

 

Ulusal Basına Sorgu odasında akıl almaz sorular”, “Atatürk mü Başbakan mı”, “Velileri isyan ettiren soru”, “Okul karıştı”, “Adana’da MEB müfettişi terörü”, “Skandal soru” başlıkları ile yansıyan ve günlerdir kamuoyunu meşgul eden konu ile ilgili olarak, nihayette verilen emir ve görevleri yerine getirmekle sorumlu olan Eğitim Müfettişlerinin Sendikası olmamız hasebiyle bir açıklama yapmamız zorunlu hale gelmiştir.

 

Kamuoyunun de malumu olduğu üzere sözü edilen denetim /inceleme emri 08/03/2014 tarih ve 1009792 sayı üzerinden tüm Valiliklere, doğrudan Milli Eğitim Bakanının emri olarak ulaştırılan bir görev emridir. Görev emrinin doğrudan doğruya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ve yazılı olarak verilmiş olması karşısında Eğitim Müfettişlerinin bu emri yerine getirmekten başka bir seçeneklerinin olmadığı açıktır. Bu açıklamadan olarak;

 

Bakanlıkça verilen bir emrin yerine getirilmesi sırasında yaşanan kimi olayların emri yerine getiren Eğitim Müfettişlerinin tutum ve davranışlarından kaynaklanmadığı açık olmakla, bu haliyle Eğitim Müfettişlerine izafe edilebilecek nitelikte bir fiilin varlığından söz etmek mümkün olmadığı gibi Eğitim Müfettişleri kamuoyu huzurunda devam etmekte olan tartışmanın da tarafı değildirler. Sendikamız mensubu Müfettişlerimiz ile Eğitim Müfettişleri camiasının sözü edilen tartışmada taraf gibi göstermenin, gerek tartışmaya ve gerekse tartışmanın taraflarına herhangi bir yarar ve tartışmaya ek bir katkı sağlamayacağını değerlendirmekteyiz. Hususun Ülkemiz Kamuoyuna saygıyla duyurulması gerekmiştir.

 

MERKEZ YÖNETİM  KURULUYukarı Geri Ana Sayfa